Prezimena Perin (Perini), Španjolić i Bubina
Prema mojem istraživanju glagoljskih matica Perini bi trebali biti potomci Petra Španjola, dakle jedan su krak Španjolovih, kao i Franićevi. Franićevi se u Brbinju danas smatraju Španjolovima, iako im, koliko znam, nije poznato zašto se i po kome nazivaju Franićevi (Franićevi su potomci Franića Španjola ). Perini se danas u Brbinju ne smatraju dijelom Španjolovih. Stare kuće Španjolovih odnosno Franićevih i stara kuća Perinih su u neposerdnoj blizini.
Petar Španjol, po kojem su Perini nazvani, nije imao svoje djece, pa je usvojio „mulca“ koji se zvao također Petar. O tome postoji jasan upis u matici vjenčanih župe Brbinj iz 1708. godine gdje stoji upis vjenčanja: „ … meu Petron kogaj mala uze iodhrani Peter Špano ne znajući svoga oca i meju Mandon hćeruj pokojnoga Šimuna Štohere oba iz sela Brbina …“. Dakle, može se zaključiti da je Petar Španjol usvojio sina Petra krajem 17. stoljeća.
Da su Perini jedan krak Španjolovih vidimo i u matici umrlih župe Brbinj gdje je 1802. godine upisana činjenica smrti Jivana Perina deto Španol, u matici rođenih u 1796. godini upisana je činjenica rođenja Osipa od Blasula Perina deto Španola i Stošie Pesićeve.
Prezime Perin u maticama župe Brbinj nalazim najranije 1762. godine kada se u matici rođenih upisuje rođenje dijete Jivana Španolića deto Perina i Mare, te u matici umrlih 1764. godine kada se upisuje činjenica smrti Mare Perin.
Prije nego se koristi prezime Perin, potomke Petra Španjola se označava prezimenom Španolić ili rjeđe Bubina. U popisu stanja duša župe Brbinj iz 1713. godine između Španjolovih i Brunčevih se upisuje Pere Buba, za koga vjerujem da je zapravo Petar Španolić odnosno Petar po kojem se kasnije Španolići nazivaju Perini. Možda bi se moglo raditi o nadimku Petra Španolića.
Moja je pretpostavka, za čiju potvrdu ipak nedostaju podaci jer od 1613. godine do sredine 17. stoljeća nemamo podatke iz matičnih knjiga župe Brbinj, da je stariji Petar Španol sin Piera Spagnola iz popisa stanovništva iz 1608. godine. Osobno ime Petar je bilo popularno u rodu Španjolovih u 17. stoljeću jer iz popisa stanovništva iz 1608. godine saznajemo da je glava jedne od obitelji Španjol tada Piero odnosno Petar. Iz Knjige krizmanih saznajemo da je i Franić Španjol 1651. godine krizmao sina Petra, dakle ovaj Petar je Franićev. Iste godine u Knjizi krizmanih upisana su krizme Klare i Ele, kćeri Petra Španola i Mare. Dakle, u to vrijeme još je jedan Petar Španol koji već ima djecu i za tog Petra smatram da je onaj stariji Petar Španol, sin, Piera Spagnola iz popisa stanovništva i otac usvojenog Petra Španjola, nakon kojega se ova grana Španjolovih nazivaju prvo Španolićima odnosno Bubinima i kasnije Perinima.
Činjenica da je Petar Španjol uzeo i odhranio „mulca“ Petra možda je također utjecala na činjenicu da se danas izgubila svijest o tome da su Perini krak Španjolovih, suprotno od Franićevih, koje se i dan danas smatra Španjolovima.
Da su Španjolić zapravo dio Španjolovih možemo zaključiti i ako usporedimo sljedeće upise u matičnim knjigama: U matici rođenih upisano je 1742. godine rođenje Mande od Matia Španolića i Matie Grgine dok je u matici vjenčanih 1739. godine zabilježena ženidba „meju Matijen sinom Petra Španola i Matijon hćeron Grgura Tucića“ (kako je prije objašnjeno zaključujem da su Tucići zapravo Grgini, po Grguru Tuciću). U matici rođenih upisano je 1755. godine rođenje Nikole od Ivana Španolića i Mare Hermanove dok je u matici vjenčanih 1754. godine upisana ženidba „meju Ivanom sinom Petra Španola i Maron hćeron Matia Hermana iz Polja Punte Bijanke“. U matici rođenih 1757. godine upisana su rođenja Ivana od Jure Španolića i Mare Brunca i Blasula od Ivana Španolića i Mare Hermanove dok su u matici vjenčanih upisane 1756. godine ženidbe „meju Jurom sinom Petra Španola i Mar? Markove iz Dragov i meju Marom hćerom Mikule Brunčića i Lucie Gržaneve iSestruna“ i u matici vjenčanih 1754. godine ženidba „meju Ivanom sinom Petra Španola i Maron hćeron Matia Hermana iz Polja Punte Bijanke“. Ovaj Jure Španolić odnosno Španol je u Knjizi krizmanih 1747. godine upisan kao sin Petra Španolića i Mare Markove iz Dragova.
U matici rođenih župe Brbinj upisano je 1767. godine rođenje Ivana od Ive Perina i Jelene Baranove dok je u matici vjenčanih 1764. godine upisana ženidba „meu Jivanom sinon Petra Španolića i Mare Markove iz Dragov meu Jelenom hćeron Ivana Božulića iz Brgul i Matie Baranove od Brbina“ (kako je prije objašnjeno zaključujem da su u Baranove je u vlaštvo došao Božulić iz Brgulja). U matici rođenih župe Brbinj upisano je 1765. godine rođenje Franice od Ivana Španola i Jelene Božulićeve.
U matici rođenih upisano je 1797. godine rođenje Antona od Mate Perina i Matije Galošićevi od Verone, a u 1804. godini upisano je rođenje Antone od Mate Španola i Matije Galušićeve od Punte Bianke.
Da se krajem 18. i početkom 19. stoljeća Perini više ne smatraju Španolovima (genetski i nisu Španjolovi) pokazuje upis ženidbe iz 1834. godine između Jure Perina i Andrijane Španolove i između Mate Španola i Stošije Perine. Dakle, sestra i brat Andrijana Španolova i Mate Španol se oboje žene za Perine što znači da se nisu više smatrali rodbinski povezanima.
Kako sam napisao u poglavlju o Španjolovima i Franićevima, u Odlomcima najstarijih matičnih knjiga župe Brbinj više puta se upisuje Petar Španjol, za kojeg vjerujem da je otac Petra Španjola koji je odgojio „mulca“ istog imena Petar, koji je nastavio njegovu lozu.