Prezime Tudiškov

Za brbinjski rod Tudiškov u nastavku ću iznijeti neke podatke iz glagoljskih matičnih knjiga župe Brbinj. Ti podaci mi nisu bili dovoljni da sa sigurnošću izvedem određene zaključke o ovom rodu već ću u nastavku iznijeti samo moje pretpostavke o Tudiškovima.

Mislim da je ovo jedan od rijetkih brbinjskih rodova, vjerovatno uz Maršanove, Barićeviće, Vlahove i Mikljanjeve, koji je potpuno izumro, odnosno nije nastavljena njihova loza putem „mulaca“, dolaska ženika u vlaštvo ili nastavljanjem nijhove loze na način da su oni otišli u vlaštvo u drugu obitelj i da se tim putem nastavila njihova loza. Radi se o starom brbinjskom rodu koji je vjerovatno bio zabilježen 1608. godine kada je zadarski knez Oktavijan Mocenigo dao izraditi popis stanovništva Zadarskih otoka, pa je u Brbinju zabilježen rod Thodeschovich (Todešković)[1]. Danas je u Brbinju potpuno nestalo sjećanje na ovo prezime.

U matici umrlih imamo upisane smrti Antona Tudiška 1662. godine, Urse Tudiškove žene Ivana iste 1662. godine, 1668. godine smrt Eivana (Ivana) Tudiška i 1705. godine smrt Šime Tudiška.

U popisima stanja duša župe Brbinj u 1658. godini imamo upisane Ejvana Tudiška i to između Antona Oblaka i Viska Cvitulića (Cvitulići su Longin), Antona Tudiška upisanog između Šime Mrakalića (Mrakalići su Peričini) i Mate Brunca, te Ursu i Katu Tudiško upisane između Klare Oblakove i Mande Cvitulića. Pri kraju popisa stanja duša upisan je Ive Tudiško, pretpostavljam da su pri kraju popisa stanja duša upisivani mlađi stanovnici Brbinja, bez obzira na položaj kuće odnosno dvora sa kojeg dolaze.[2]

U popisima stanja duša župe Brbinj u 1659. godini imamo upisane Ivana Tudiška i to između Ivana Oblaka i Viska Cvitulića (Cvitulići su Longin), Antona Tudiška upisanog između Šime Mrakalića (Mrakalići su Peričini) i  Mate Špana, te Ursu i Katu Tudiško upisane između Klare Oblakove i Mande Cvitulića.[3]

  1. godine upisani su Eivan, Anton i Eivan Tudiško i to ponovno između Oblaka i Cvitulića (Cvitulići su Longinovi) točnije između Marka Oblakovog i Viska Cvitulića. Između Ele Oblakove i Mare Cvitulića upisane su Ursa Tudiškova i E Tudiškova.[4] Temeljem mjesta upisa Tudiškovih u popisima stanja duša župe Brbinj sredinom 17. stoljeća pretpostavio sam da se kuća Tudiškovih u Brbinju nalazila između Oblakovih i Longinovih.

U popisima stanja duša župe Brbinj sve do 1678. godine, kada svećenici u Brbinju prestaju raditi poimenični popis stanovnika Brbinja i navode samo skupni broj stanovnika, Tudiškovi, i muškarci i žene se upisuju između Oblakovih i Cvitulića (u popisima stanja duša prvo se navode muškarci, zatim žene i obično skupni broj male djece). Anton Tudiško umire 1662. godine, a Ivan Tudiško 1668. godine . Od 1671. godine do 1676. godine u popisima stanja duša navode se samo Ive Tudiškov i Ele Tudiškova, a 1676. i 1677. godine, kada se prestaje sa poimeničnim popisima stanovnika, navode se Ive Tudiškov i Ele i Luce Tudiškova. Sve do 1695. godine svećenici navode samo skupni broj stanovnika Brbinja, a 1696. godine ponovno počinju poimenično popisivati odrasle Brbinjce.

U tom periodu imamo podatke o Tudiškovima u maticama vjenčanih pa je tako 1664. godine upisana ženidba Eivana sina Antona Tudeška i Ele kćeri Antona Barićevića, iste se godine Katarina kćer Ivana Tudiška udaje za Ivana Vidošića, 1677. godine Ursa kćer Iva Tudiška se udaje za Matiju Cvitulića, 1690. godine Šimun sin Ivana Tudiška se ženi sa Marom Carića, a 1692. godine Šime Tudiško se ženi za Maru Rančić[5].

U popisu stanja duša župe Brbinj iz 1696. godine, kada se opet vodi poimenično nema navedenih Tudiškovih, ali u popisu stanja duša župe Brbinj iz 1697. godine Šime Tudižkov i Mare Tudiškova su upisani između Matučića (Matučići su Kamilovi) i Kaleba. 1698. godine na tom mjestu upisa navedeni su Šime Raduli i Mare Radulića[6], 1699. godine su upisani između Matučića i Odvitovića Šime Tudiško i Mare Radulića, 1700. Šime Tudiško i Mare Jurinova, 1701. Šime Radulić i Mare Radulića, 1702. nema upisanog Šime Radulića ni Tudiška niti Jurinovog, već samo Mare Radulića, 1703. Šime Tudiškov i Mare Tudiškova. Nakon 1705. godine više nema Šime Tudiška niti Šime Radulića ili Jurinova što se slaže sa činjenicom da je u matici umrlih 1705. godine upisana smrt Šime Tudiška.

Iz ovih podataka mogu samo naznačiti pretpostavku da su Tudiškovi vjerovatno živjeli između Oblakovih i Cvitulića odnosno Longinovih, da je u razdoblju između 1678. i 1696. godine, Šime Tudiškov došao u vlaštvo u Raduliće koji se kasnije nazivaju Jurinovi, odnosno Tudiškovi preuzimaju prezime Jurinov. Da su Tudiškovi Jurinovi vidi se i na primjeru Matija Jurinova koji umire 1727. godine sa 29 godina starosti. Njegovo rođenje je zabilježeno 1699. godine i to od roditelja Šime i Mare Tudiško. Jurinovi će također izumrijeti.

 

[1] Navesti izvor_____

[2] Vidi str. 96. i 97.

[3] Vidi str. 96.i 97.

[4] Vidi Popisi stanja duša župe Brbinj::::::::

[5] Nejasno je da li se radi o istoj osobi Šimun i Šime Tudiško, ako da onda je ostao udovac sa prvom ženom

[6] U popisima stanja duša do 1678. godine na tom mjestu upisa, između Matučića i Bahajevih ili Kalebovih upisivani su Radulići i to Anton Radulić i Mare Radulića,  a 1676. I 1677. godine, prije prekida poimeničnog popisivanje stanovnika uz Antona i Maru Radulića su navedeni i Jure Radulić i Marko Radulić

Odgovori