Prezime Oblak
Prezime Oblak se do danas zadržalo u nepromijenjenom obliku. Nisam našao „drugo“ prezime za Oblakove, ali smatram da su vjerovatno u starijem periodu imali i drugo prezime, kojim su, pretpostavljam, bili označeni u popisu stanovništva iz 1608. godine.
U matici umrlih župe Brbinj upisana je 1653. godine činjenica smrti Antona Oblaka a 1654. godine umrla je Mare Oblakova, žena Ivana Oblaka, 1679. umire Ivan Oblak od 80 godina starosti.
U matici vjenčanih župe Brbinj 1659. godine upisana je ženidba Eline, kćeri Ivana Oblaka i Šimuna, sina Ivana Ranca, a 1664. godine ženidba Klare, kćeri Eivana (Ivana) Oblaka i Marka, sina Ivana Rančića.
U Odlomcima najstarijih matičnih knjiga župe Brbinj našao sam upis prezimena Oblaković, pa tako u matici rođenih 1604. stoji sljedeći upis: “Karstih hćer Šimunu Lukšića Elenu i ženi nega Katarini Šuvrinića Žapuntela, kum Andrija Miličević i kuma Jelena Oblakovića“. U popisu stanovništva iz 1608. godine nema upisanog prezimena Oblak u Brbinju. S obzirom da su Oblakovići upisanu u glagoljskim matičnim knjigama župe Brbinj 1604. godine, smatram da je vjerovatno da se rod Oblakovića u popisu stanovništva iz 1608. godine „krije“ pod nekim drugim prezimenom.
U matici rođenih župe Brbinj od 1694. do 1809. godine našao sam 44 upisa rođenja djece u obitelji Oblak.
Do 1700. godine u Oblakovih se rađaju djeca od Ivana Oblaka i njegove žene Mare te djeca Marka Oblaka i njegove žene Klare. Kako sam prije naveo, 1653. godine umire Anton Oblak, 1679. godine Ivan Oblak a 1693. godine Marko Oblak. Moglo bi biti da je ovaj Marko Oblak zapravo rodom bio Rančić jer u matici vjenčanih 1664. godine imamo upis činjenice ženidbe između „ Marka sina Ivana Rančića i Klaru hćer Eivana Oblaka, svidoci Mati Hrišić i Eivan Miklanić „. Muška loza Oblakovih se produžila preko sinova Ivana Oblaka, ali također imamo dolazak „mulica“ u to vrijeme u rod Oblakovih. U Knjizi krizmanih naime, 1756. godine, stoji upis krizme „Luce koja bi uzeta na ??? uZadru marahna od doena od Lucie Oblakove iz Brbijna kojoise nezna roditele, santula Mare Španolova“. Matij Oblak, od 57 godina starosti, umire 1761. godine, Antun Oblak i Jele Oblakova, oboje od 55 godina starosti umiru 1762. godine, a Tome Oblak od 25 godina starosti umire 1766. godine. U matici umrlih župe Brbinj kod upisa činjenice smrti Tome Oblaka stoji bilješka „kada se utopi pokoini Tome Oblak u Malim Ždrecu od godišć incirka 25“.
Nakon ovih smrti odraslih članova roda Oblakovih, u 1768. godini upisana je činjenica ženidbe „meju Markon oca neznanin i Matijon kćeron pok. Mate Oblaka. Ovaj Marko preuzima prezime Oblak a u maticama župe Brbinj nalaze se i precizni podatci o tome odakle dolazi ovaj Marko oca neznana. Tako u matici rođenih župe Brbinj u 1770. godini stoji upis činjenice rođenja Ivanice „od Marka oca neznana i Matie Oblakove“, u 1772. godini upis rođenja Štošije „od Marka kije odhranen uJadrolića od Punte Bijanke i Matije Oblakove“. U 1778. godini upisano je rođenje Jivana „od Marka kije od Jadrolića i Matije Oblakove“. U 1783. godini upisano je rođenje Matija i Jivanice od Marka Oblaka i Matije Oblakove, dakle sada se Marko označava prezimenom Oblak. Preživjela je i muška linija „pravih“ Oblakovih i to preko Mrtina i Lovre Oblaka, sinova Matija Oblaka.
Vjerovatno dolazi do gašenja muške loze Oblakovih pa don Riko u Kronici župe Brbinj[1] piše o zanimljivoj situaciji koja se u 19. stoljeću dogodila u Oblakovih. Miho Brunac (rođ. 1828. godine, umro 1874. godine) uzima prezime Oblak, a kasnije u Oblakove dolazi Mate Grgin koji također uzima prezime Oblak. Od Matinih sinova Luke i Ante potječu današnji Oblakovi u Brbinju te obitelj pok. Nadbiskupa Marijana Oblaka iz Velog Rata.
U matici vjenčanih župe Brbinj iz 1856. godine upisana je ženidba između Mate Gargina i Marije Oblakove, kćeri Jakova Oblaka.
U matici rođenih župe Brbinj 1800. godine upisano je rođenje Jakova „od Mihovila Bruncubća? i Urse Mirkovića od Punte Bijanke“, koji je, prema don Riku otac Marije Oblakove, koju ženi Mate Grgin, dakle Marija Oblakova je zapravo unuka Mihovila Brunca i Urse Mirkovića od Punte Bijanke. U matici umrlih župe Brbinj 1874. godine upisana je činjenica smrti „ Brunac Jakova rečenog Oblaka“, kojemu su kao roditelji upisani „Miaijlo Brunac i Ursa Mirkovića“.
Jasna je veza Oblakovih i Punte Bijanke odnosno Velog Rata jer su česte ženidbene veze koja je prisutna sve do 20. stoljeća. Naime, kako je prije rečeno pok. nadbiskup zadarski Marijan Oblak, odnosno njegova obitelj iz Velog Rata zapravo potječe iz Brbinja i potomci su Luke Oblaka, sina Mate Oblaka rođenog Grgina koji je pak došao u vlaštvo Mariji Oblak, unuci Mihovila Brunca.
Još je jedna zanimljivost kod ženidbenih veza u Oblakovih. U 1788. godini upisana je činjenica rođenja Marka od Lovre Oblaka i Anice od Zlarina, a 1792. godine rođen je Božić od Lovre Oblaka i Anice Zlarince. Dakle, Lovre Oblak ženi Anicu iz Zlarina, koji je prostorno relativno dosta udaljen od Brbinja.
[1] Don Leonard Riko Finka: Kronika župe Brbinj, neobjavljeni rukopis, str. 372.