Prezimena Supinov (Supin) i Luhšić (Lukšić)

U popisu duša župe Brbinj iz 1710. godine nalazimo Šimu Supina, Franu Supina i Ursu Supina. U popisu duša 1709. godine nema upisane niti jedne osobe sa prezimenom Supina odnosno Supinov, ali su upisani Ive, Šime i Frane Luškić i Ursa Lušćića. Vjerujem da su Supinovi zapravo Lukšići.

Kada su u popisu upisani Lukšići nema Supinovih i obratno, u prije navedenim popisima Lukšići i Supinovi su na približno istom mjestu u popisu, između Mrakalića (Mrakalići su prema mojem zaključku Peričini) i Brunčevih, što odgovara današnjem položaju njihove kuće u Brbinju.

U knjizi umrlih župe Brbinj u 1665. godini stoji upis činjenice smrti  “Mare Luhšića žena Supinova” što mislim da je najbolji pokazatelj kako je nastalo prezime Supinov. U knjizi umrlih u 1664. godini stoji npr. “Elena Rančića žena Ivanova” ili “ iz 1665. “Mare Miklaneva žena Šimunova” dakle tadašnji župnik je pobliže određivao ženu po imenu muža (ili nadimku, ne vjerujem da je Supina bilo osobno ime). U 1662. godini u matici vjenčanih stoji upis činjenice ženidbe Eivana Stamaća i Cecilije, kćeri Matija Matučića, a svjedoci su bili Eure Supina i Petar Špano. Moguće je da je “Mare Luhšića žena Supinova” žena Eure (Jure) Supinova koji umire 1679. godine u dobi od 90 godina.

Da su Supinovi Lukšići vidi se i iz popisa stanja duša župe Brbinj. Naime, u popisu stanja duša iz 1662. godine iza Mrakalića (Peričinih) upisan je Eure Supina i Jakomina Supinova. Sljedeće, 1663. godine iza Mrakalića (Peričinih) upisani su Ure Luhšić i Jakomina Luhšića.

Iz Knjige krizmanih saznajemo da se u drugoj polovici 17. stoljeća u Luhšića rađaju djeca od Jure Lukšića i njegove žene Grube i to kćer Kata, te od Šime Luhšića i njegove žene Jakomine kćeri Kate i Ele i sin Ivan.

Njihovu lozu nastavlja Ivan Supina, sin Šimuna Luhšića, koji je 1689. godine oženio Ursu, kćer Franića Španjola[1] te im se 1693. godine rađa sin Šimun, 1696. sin Franić, 1699. kćer Matia, 1702. sin Ivan te 1706.  kćer Bartula[2].

Šimun Lukšić se 1732. godine ženi Marom „mulon kueodoida Manda žena Šimuna Barana“[3] i njima se rađa 1734. godine kćer Jivanica, 1737. kćer Ursula, 1739. kćer Matia i 1742. sin Ivan[4]. Da je žena Šimuna Lukšića mulica vidi se i iz upisa u 1760. godini u matici vjenčanih kada je upisana bilješka o ženidbi „meu Ivanom sinom Šimuna Miklanića ato Kaštelanića i Urse Banove iSavra i meu Mation hćeron Šimuna Luhšića i Mare neznanih roditelja“.

 Na primjeru smrti Jivanice Supinove se vidi da su Supinovi zapravo Lukšići, naime Jivanica se rađa 1734. od oca Šimuna Supinova i majke Mare, a umire 1752. godine kao Ivanica Lugšića od 19 godina starosti. Ive Lušić umire 1765. godine sa „incirka“ 20 godina starosti, za kojeg vjerujem da je Ivan Lugšić od Šimuna Lugšića. Njegovom smrću prekida se muška linija Lukšića odnosno Supinovih.

Nakon ovog prekida muške linije Supinovih u matici rođenih župe Brbinj se ponovno javlja prezime Supina, odnosno nalazimo Matu Supinu koji sa Matijom Pešušića od Solin 1784. dobiva kćer Tomicu, 1786. sina Antuna, 1789. ponovno sina Antuna i 1792. sina Grgura[5]. U matici rođenih i matici vjenčanih nema podataka o Mati koji bi bio rođen od Supinovih ili Lukšića ili Mati Supinovom koji bi oženio Matiju Pešušiča od Solin, ali u matici vjenčanih 1770. godine upisana je ženidba „meju Maton sinon Viska Cvitulića i Matijon hćeron Mare Pešušića od Sosolin“[6]. Također, kada se rađa Antun 1786. godine kao otac je naznačen Mate Cvitulića i majka Matija Pešušića od Solin. Prema ovim podacima zaključujem da je nakon gašenja muške loze Supinovih odnosno Lukšića, na njihovo imanje je došao Mate, sin Viska Cvitulića (Longin) koji je oženio Matiju Pešušića od Solina.

Mati (Matiju) Supinovom (zapravo Cvitulić) i Matiji Pešušića od Solin se i prije 1784. godine, kada su u matici rođenih prvi put naznačeni kao Supinovi, rađaju djeca i to 1771. Tome, 1774. Šimun, 1776. Antun, 1777. Jivan, 1779. Matija, 1780. Mihovil i 1783. Filipa. Prema ovim podacima može se zaključiti da Mate Cvitulić i Matija Pešušića preuzimaju prezime Supinov 1783. ili 1784. godine, odnosno tih godina ih se upisuje u glagoljske matične knjige pod prezimenom Supina.

U matici vjenčanih župe Brbinj upisana je 1807. godine ženidba između Jivana Supine sina Matia Supine i Urse kćeri pok. Šimuna Pavlova. U franciskanskom katastru iz 1824. godine upisan je od Supinovih Giovanni Supina. Je li to Jivan Supinov od Mate Supine ( Cvitulića)?

U Odlomcima najstarijih glagoljskih matičnih knjiga župe Brbinj nalazimo još starije upise o Luhšićima odnosno Lukšićima. Tako 1602. godine u matici krštenih stoji upis:“Krstih Ivanu Lukšiću i nega ženi Margariti hćeri Jakova Barolića hćer Katu, kum Petar Španolov i kuma Ursa Vitežovića „. Sljedeće godine upisano je sljedeće:“Karstih hćeri Šimunu Lukšiću i bimu kum Ivan Vlah i Ursa hći Matij Vitežovića“, a 1604. godine upisano je:“ Karstih hćer Šimunu Lukšića Elenu i ženi nega Katarini Šuvrinića Žapuntela, kum Andrija Miličević i kuma Jelena Oblakovića“.

U popisu stanovništva zadarskih otoka iz 1608. godine u Brbinju je upisan Simon Luxich što bi trebao biti Šimun Luhšić.

 

[1] Vidi maticu vjenčanih u 1689. godini

[2] Vidi maticu rođenih po navedenim godinama

[3] Vidi maticu vjenčanih u 1732. godini

[4] Vidi maticu rođenih po navedenim godinama

[5] Vidi maticu rođenih po navedenim godinama

[6] Vidi maticu vjenčanih u 1770. godini

Odgovori